Stawki minimalne za usługi prawników

Prawnik to trudny zawód, dlatego też prawo określiło różnego rodzaju stawki minimalne. Firmy jak ta ( link ) sprawiają, że każda inna kancelaria nie może prowadzić tak zwanej „wojny cenowej”. Każdy prawnik niezależnie czy oferuje usługi w Krakowie, Warszawie, Rzeszowie, czy innej miejscowości, nie może zejść z cenami poniżej określonego progu.

 

Oto kila przykładowych stawek minimalnych, które obowiązują każdego prawnika:

 

Rodzaj usługi Stawka minimalna:
Wartość sprawy powyżej 200.000 zł 7200 zł
Unieważnienie małżeństwa 360 zł
Zaprzeczenie ojcostwa 240 zł
Przysposobienie 180 zł
Ubezwłasnowolnienie 240 zł

 

Tak naprawdę usług, które znajdziesz w ofercie każdego prawnika jest znacznie więcej. Jednocześnie trzeba pamiętać, że zwłaszcza w większych miastach takich jak wymieniony wcześniej Kraków bardzo ciężko jest znaleźć firmę, która oferuje usługi po minimalnych stawkach. W większych miastach często koszty związane z pomocą prawną są znacznie większe. Tam najlepszy prawnik ma zdecydowanie wyższe ceny, niż te określające stawkę minimalną.

 

Warto natomiast być świadomym istnienia stawki minimalnej, ponieważ można spędzić dużo czasu na szukaniu tańszej kancelarii, mimo że tak naprawdę nie ma szans na znalezienie takiej firmy, ponieważ niższe ceny byłyby poniżej stawki minimalnej.