Jak produkowano monety w mennicy staropolskiej?

Wiele obecnych w dzisiejszych czasach elementów ma swoje początki setki, a nawet tysiące lat temu. Pierwsza mennica staropolska powstała w X wieku, za czasów panowania pierwszego władcy Polski – Mieszka I. Co prawda w niczym ona nie przypominała https://www.mennicaskarbowa.pl/Diamenty-poradnik-inwestora-cabout-pol-24.html , jednak generalnie mennice staropolskie i wszystkie zakłady bijące monety w tamtych czasach w niczym nie przypominały dzisiejszych zakładów.

Jak bito monety?

Proces ten był bardzo skomplikowany:

  • Wszystko zaczynało się od oczyszczania srebra. Mennica staropolska musiała zadbać o odpowiednią czystość metalu, ponieważ każde srebro, które do niej trafiało było w mniejszym, lub większym stopniu zanieczyszczone.
  • Z czystego srebra przygotowywano odpowiedni stóp z dodatkiem miedzi. Nad prawidłowością tego procesu czuwał specjalny urzędnik.
  • Następnie w mennicy staropolskiej trzeba było przeprowadzić proces formowania sztabki, rozklepywania jej do uzyskania odpowiedniej grubości, wycięcia małego prostokąta i rozklepania go do okrągłego kształtu.
  • Następnie odpowiednio przygotowywano krążek do procesu bicia i po odpowiednim sprawdzeniu go rozpoczynano ten proces.

Warto też pamiętać, że to jak działała mennica staropolska i w jaki sposób miała bić monety było opisane w Prawie chełmskim. Warto o tym wspomnieć, ponieważ wiele osób myśli, że dawniej nie było żadnych ograniczeń prawnych związanych z działaniem, natomiast po zagłębieniu się w historie okazuje się, że prawo opisywało dokładnie różne działalności w państwie.